Pondělí 7:30-11:00 12:00-17:00
Středa 7:30-11:00 12:00-17:00
Snadno dostupné informace z našich stránek
Myslivecké sdružení Kralupy - Nelahozeves vykonává právo myslivosti v honitbě obklopující město Kralupy nad Vltavou a přilehlé okolí. Honitba o celkové výměře 1703 ha je smíšená, tvořená 1397 ha zemědělské půdy, 194 ha lesů, 55 ha vodní plochy a 57 ha ostatní půdy.
V honitbě se můžete nejčastěji setkat se zvěří srnčí, černou, z drobné zvěře pak s bažantem obecným, zajícem a králíkem divokým.
Myslivost má v Kralupech velmi dlouhou a bohatou tradici. V roce 2012 uplynulo již 80 let od založení lovecko – kynologického klubu, kdy se k příležitosti založení klubu nechali zakládající členové zvěčnit na společném tablu. Mezi tehdejšími členy jsou významní kralupští statkáři jako A. Varvažovský a J. Karban, majitel pily J. Hrubý, Ing, V. Varhaník, Josef Šustr a další. Bohužel, mnohá jména se vůbec nedochovala.
Klub byl od počátku velmi aktivní, o čemž svědčí i to, že hned v prvním roce svého založení pořádal např. podzimní zkoušky ohařů. O mnohých dalších akcích se můžeme dočíst ze stránek časopisů Stráž myslivosti.
V roce 1960 došlo ke sloučení MS Kralupy a MS Zeměchy.
K dalšímu sloučení pak došlo v roce 2002, kdy se spojilo Myslivecké sdružení Kralupy - Zeměchy a Myslivecké sdružení Nelahozeves.
Mezi pěti položkami na Seznamu nemateriálních statků tradiční a lidové kultury České republiky je nově i česká myslivost. Podle Ministerstva kultury ČR je hlavním účelem seznamu nehmotného dědictví ochrana, zachování, identifikace, rozvoj a podpora položek, které jsou na něm zapsány. Kromě myslivosti jde o slovácký verbuňk, vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku, jízdu králů a sokolnictví.
"Zapsání předcházela složitá a zdlouhavá procedura. Ministerstvo si pečlivě ověřovalo, zda hodnota mysliveckých tradic je opravdu tak mimořádná, že si zaslouží ochranu státu," uvedl jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Jaroslav Kostečka. "To, že myslivost byla připsána na seznam nehmotného kulturního dědictví, považujeme za dotvrzení toho, že kulturní a společenský přínos naší myslivosti je skutečně mimořádný," dodal Kostečka.
Úsilí o zachování přírody a krajiny, její ochrana včetně volně žijící zvěře - to je hlavní náplň soudobé české myslivosti. "Naši myslivci si dokázali uchovat bohatou kulturní tradici. Zdaleka přitom nejde jen o lov a činnosti s lovem spojené. Myslivost se u nás stala zcela ojedinělým fenoménem, který jen těžko hledá srovnání. Pro mnoho lidí tak myslivost není pouze zálibou, ale spíš životním stylem nebo životní filozofií," vysvětlil Kostečka.
Českomoravská myslivecká jednota sdružuje přes 80 tisíc členů, přičemž asi deset procent tvoří ženy. Kromě kynologů a sokolníků se tu sdružují třeba fotografové, trubači nebo autoři myslivecké literatury.